SALE: $131 (-67%) $393
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11357708 |
| MPN: | 1271 |
| GTIN: | 843836012713 |
| Model: | Invicta Specialty 1271 |
| Dial Color: | Rose |
| Band Color: | Rose Gold-tone |
| Bezel Color: | Rose Gold-tone |
| Color: | Champagne / Gold / Rose |
| Case Size: | 50 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 1271 |
| Style: | Watches |
| Features: | Hours Minutes Seconds Chronograph Calendar |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Rose |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Alternating Arabic Numeral and Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Uni-directional Rotating |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 50 mm |
| clasp: | Deployment with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Specialty |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Women`s Watch Specialty Quartz Green Dial Silver Tone Bracelet 47496 - Dial: Green, Band: Silver
Invicta Specialty Quartz Blue Dial Men`s Watch 47423 - Dial: Blue, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Specialty Multi-function Silver Dial Men`s Watch 12172 - Black / Gold / Silver, Dial: Silver, Band: Black
Invicta Specialty Quartz Black Dial Men`s Watch 47405 - Dial: Black, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Invicta Men`s Watch Specialty Green Dial Two Tone Steel Bracelet Quartz 47485 - Dial: Green, Band: Silver, Yellow
Invicta Specialty Quartz Black Dial Men`s Watch 47492 - Dial: Black, Band: Rose Gold-tone, Bezel: Rose Gold-tone
Invicta Men`s Watch Specialty Quartz Green Dial Yellow Gold Steel Bracelet 49530 - Dial: Green, Band: Yellow
Invicta Specialty Chronograph Quartz White Dial Men`s Watch 14330 - Black / Blue / Gold / White, Dial: White, Band: Black