SALE: $109 (-67%) $327
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11359590 |
| MPN: | 40001 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Band Color: | Blue |
| Dial Color: | Blue |
| Case Size: | 45 mm |
| Closure: | Buckle |
| CaseMaterial: | Plated Stainless Steel |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men`s |
| CaseColor: | Rose |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver |
| Case Material: | Plated Stainless Steel Stainless Steel |
| WaterResistant: | 100 Meters |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 Meters |
| WarrantyLength: | 3 year |
| Reference Number: | 40001 |
| CaseThickness: | 13 mm |
| Dial: | Blue |
| Case Shape: | Round |
| Type: | Wristwatch |
| BandWidth: | 22 mm |
| CaseShape: | Round |
| Crown: | Push and pull |
| Band Material: | Silicone |
| Theme: | Pro Diver |
| Collection: | Pro Diver |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Japan |
| Crystal: | Flame fusion |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Pro Diver Automatic Stainless Steel Strap Two Tone 8927OBXL Watch - Dial: Black, Band: Gold, Silver
Invicta Men`s Watch Pro Diver Gold Tone Dial Automatic Yellow Bracelet 29183 - Face: Gold, Dial: Gold, Band: Gold
Invicta Men`s Watch Pro Diver Automatic Blue Dial Yellow Gold Bracelet 30097 - Blue, Dial: Blue, Band: Yellow
Invicta Pro Diver Gold Dial Chronograph Men`s Watch 25854 - Dial: Gold-tone, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22799 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black Ion-plated
Invicta Pro Diver Mop Dial Ladies Watch 6895 - Gold / Mother of pearl, Dial: Mother of Pearl, Band: Two-tone (Silver-tone and Yellow Gold-plated)
Invicta Pro Diver Chronograph Silver Dial Men`s Watch 22317 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Men`s Watch Pro Diver Quartz Black Dial Silver Tone Steel Bracelet 30956 - Dial: Silver, Black, Band: Silver, Bezel: Silver, Blue, Black