SALE: $1538 (-19%) $1895
Genuine & Authentic Hamilton
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Hamilton
Our exclusive Hamilton watch collection unites Swiss precision with American spirit. Hamilton timepieces have earned trust from pilots and adventurers and watch enthusiasts because of their rich heritage and innovative design and exceptional craftsmanship throughout more than a century. Every model in our collection offers the perfect combination of style and performance between the rugged Khaki Field to sleek Jazzmaster and iconic Ventura designs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Hamilton |
| SKU: | 11389077 |
| MPN: | H24614330 |
| GTIN: | 7630458804511 |
| Model: | Hamilton Ventura H24614330 |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Black |
| Case Size: | 52 mm x 47.6 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | H24614330 |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Rubber |
| Display: | Black |
| Case Material: | PVD Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Unique |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 11.8 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 52 mm x 47.6 mm |
| clasp: | Buckle |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Ventura |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Hamilton Ventura Chronograph Quartz Silver Dial Men`s Watch H24422151 - Dial: White, Band: Gold, Bezel: Gold
Hamilton Ventura Xxl Automatic Asymmetric Men`s Watch H24655331 - Black / Skeleton, Dial: Black, Band: Black
Hamilton Ventura Automatic Taupe Dial Men`s Watch H24105370 - Dial: Brown, Band: Brown, Bezel: Silver
Hamilton Ventura Quartz Blue Dial Watch H24301141 - Dial: Blue, Band: Yellow Gold-tone, Bezel: Yellow Gold-tone
Hamilton Ventura Elvis80 Automatic Shield-shaped Men`s Watch H24585331 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black