SALE: $278 (-35%) $425
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 11416855 |
| MPN: | AW1740-54L |
| GTIN: | 4974374330987 |
| Model: | AW1740-54L |
| Dial Color: | Blue |
| Band Color: | Silver-tone |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Color: | Blue |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | AW1740-54L |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Movement: | Eco-Drive |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Blue |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Index-Arabic Numeral |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Theme: | Designer |
| Closure: | Fold Over with Safety Release |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 42 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Corso |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Citizen Corso Diamond Ladies Watch EW2710-51X - Brown, Dial: Taupe, Band: Silver-tone
Citizen Men`s Watch Corso Diamond Grey Dial Two Tone Steel Bracelet BM7646-55H - Dial: Grey, Band: Rose
Citizen Corso Classic Dress Blue Dial Waterproof Men`s Watch AT2141-52L - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Citizen Corso Eco-drive Blue Dial Two-tone Ladies Watch EW2294-53L - Blue, Dial: Blue, Band: Silver, Gold
Citizen BM7100-59H Corso Diamond Sapphire Stainless Silver Tone Men`s Watch - Dial: Gray, Band: Silver, Bezel: Silver
Citizen Corso Eco-drive 41mm Two-tone Diamond Accented Men`s Watch BM7258-54H - Dial: Gray, Band: Gold, Silver, Bezel: Gold
Citizen Men`s Watch Corso Silver Tone Dial Yellow Gold Steel Bracelet BM7492-57A - Dial: Silver, Band: Gold, Bezel: Gold