SALE: $152 (-45%) $275
Genuine & Authentic Michael Kors
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Michael Kors
Michael Kors is a renowned luxury fashion brand known for its stylish handbags, accessories, and ready-to-wear apparel. Celebrated for its chic designs and modern aesthetics, Michael Kors offers a range of products that blend sophistication with practicality. With Michael Kors, you can elevate your wardrobe with high-quality items that embody a luxurious lifestyle, making it a favorite among fashion enthusiasts.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Michael Kors |
| SKU: | 11421155 |
| MPN: | MK1142-10036G-60 |
| GTIN: | 725125410106 |
| Model: | MK1142 10036G 60 |
| Frame Color: | Silver |
| Lens Color: | Silver |
| Other Frame Color: | Matte Silver |
| Other Lens Color: | Silver Mirror |
| Arm Length: | 145 mm |
| Bridge Width: | 15 mm |
| Lens Width: | 60 mm |
| Gender: | Men`s |
| Style: | Aviator |
| Department: | Men |
| Fashion: | Highlands |
| Frame Material: | Metal |
| Frame Shape: | Aviator |
| Lens Protection: | 100% UV Protection |
| Lens Technology: | Mirrored |
| Polarization: | Non-Polarized |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | UV400 |