SALE: $92 $95
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11569925 |
| MPN: | 69450 |
| Model: | Invicta Subaqua |
| Bezel Color: | Red |
| Band Color: | Red |
| Dial Color: | Red |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport Casual Sports Diver Dress/Formal Driver Military Pilot/Aviator Travel |
| Features: | Water-Resistant 12-Hour Dial |
| Case Material: | Acrylic |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | No |
| Reference Number: | 69450 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s 50mm Subaqua Noma IV Quartz Chronograph Silver/black SS 100m Watch - Dial: Black, Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Black
Invicta Subaqua Noma IV Men`s 50mm Red Dragon Chronograph Watch 48199 - Dial: Black, Red, White, Band: Silver, Bezel: Black, Silver
Invicta Men`s Watch Subaqua Poseidon Quartz Chrono Gold Tone Dial Strap 48559 - Dial: Gold, Band: Brown, Silver
Invicta Men`s Watch Subaqua Poseidon Quartz Chrono Silver and Brown Strap 48556 - Dial: Rose Gold, Band: Brown, Silver
Invicta Mens 50mm Subaqua Noma Iii Quartz Chronograph Skull Dial Red/black Watch - Dial: SKULL SESIGNED SILVER/BLACK, Band: Gray, Red, Bezel: Black
Invicta 48.5mm Subaqua Noma Vlll Swiss Quartz Black Mop Dial Watch Model 47291 - Dial: Black, Silver, White, Band: Silver And Black, Bezel: Black, White