$178
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11572626 |
| MPN: | 47945 |
| GTIN: | 886678638864 |
| Model: | Invicta NFL New Orleans Saints |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Beige Silver |
| Max Wrist Size: | 7.26-7.5 in |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Fold over safety |
| Dial Pattern: | New Orleans Saints |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2024 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Push/Pull Crown Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 47945 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | NFL Football |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |