SALE: $698 (-67%) $2094
Genuine & Authentic Locman Italy
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Locman Italy
Locman Italy is a prestigious watch brand known for its innovative designs and Italian craftsmanship. Renowned for combining style with functionality, Locman Italy offers a range of timepieces that reflect the spirit of the Tuscan coastline. With Locman Italy, you can enjoy unique and high-quality watches that make a bold statement, perfect for those who appreciate luxury and elegance.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Locman Italy |
| SKU: | 11574850 |
| GTIN: | 607609792383 |
| Model: | 431BK2D/BK LE |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Case Size: | 33mm |
| Lug Width: | 22mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Department: | Women Watches |
| Type: | Wristwatches |
| Style: | Leather |
| Features: | Water resistant up to 30 Meters |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30m |
| Watch Shape: | Square |
| Band/Strap: | Strap |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Closure: | Buckle |
| Bullet Point 5: | Alluminum Case |
| Movement Type: | Quartz |
| Bullet Point 1: | Water resistant up to 3 ATM - 30 meters - 100 feet |
| Bullet Point 2: | Scratch resistant Mineral |
| Bullet Point 3: | Quartz movement |
| Bullet Point 4: | Black Dial |
| Case Diameter: | 33mm |
| Crystal Type: | Mineral |
| Clasp Type: | Buckle |
| Case Shape: | Square |
| Crown: | Push/pull |