$178
Genuine & Authentic Tommy Hilfiger
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tommy Hilfiger
Tommy Hilfiger is a global lifestyle brand known for its classic American style with a modern twist. Offering a wide range of clothing, accessories, and footwear, Tommy Hilfiger combines preppy influences with contemporary designs. Tommy Hilfiger continues to be a leader in fashion, representing timeless elegance and casual sophistication.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tommy Hilfiger |
| SKU: | 11575019 |
| MPN: | 1710489 |
| GTIN: | 885997461672 |
| Model: | MK1 |
| Band Color: | Blue |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 24 mm |
| Case Size: | 50 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz (Battery) |
| Display: | Analog |
| Style: | Casual |
| Band Material: | Silicone |
| Features: | 12-Hour Dial 24-Hour Dial Day/Date |
| Type: | Wristwatch |
| Watch Shape: | Round |
| Department: | Men |
| Reference Number: | 1710489 |