$146
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11578960 |
| MPN: | 20310 |
| GTIN: | 886678251223 |
| Model: | Invicta Speedway |
| Dial Color: | Blue White |
| Band Color: | White |
| Bezel Color: | Blue Silver |
| Color: | Blue |
| Case Size: | 50 mm |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Style: | Casual Classic Diver Luxury Sport |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Dial Pattern: | Logo |
| Bezel Type: | 12-Hour |
| Caseback: | Screwback |
| Theme: | night glow |
| With Manual/Booklet: | No |
| Case Finish: | Polished |
| Closure: | Buckle |
| Reference Number: | 20310 |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Easy to Read/Large Numerals Luminous Hands Luminous Indexes Push/Pull Crown Swiss Movement Water-Resistant |
| Movement: | Swiss Quartz Chronograph |
| Band Material: | Rubber Silicone |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | No |
| Indices: | Dot Indexes Stick Indexes |
| Department: | Men |
| Type: | Watch |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Speedway Quartz Black Dial Yellow Gold Bracelet 48516 - Dial: Black, Band: Yellow
Invicta Men`s 46mm Speedway Chronograph Quartz Gold White Black 50m SS Watch - Dial: Black, Band: Green, Bezel: Black
Invicta Speedway Chronograph Champagne Dial Gold Ion-plated Men`s Watch 19529 - Dial: Champagne, Band: Gold Ion-plated, Bezel: Gold Ion-plated
Invicta Men`s Speedway Chronograph Watchquartz Stainless Steel Bracelet 25479 - Quartz
Invicta Speedway Chronograph Quartz Silver Dial Men`s Watch 30991 - Dial: Silver, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone), Bezel: Silver-tone
Invicta Speedway Chronograph Quartz Black Dial Men`s Watch 31001 - Dial: Black, Band: Yellow Gold-tone, Bezel: Yellow Gold-tone
Invicta Men`s Watch Speedway Chronograph Black Dial Yellow Gold Bracelet 28658 - Dial: Black, Band: Yellow