$315
Genuine & Authentic Tory Burch
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tory Burch
Tory Burch is an American fashion designer, businesswoman and philanthropist. She is the Executive Chairman and Chief Creative Officer of her own brand.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tory Burch |
| SKU: | 11586408 |
| MPN: | TBW1053 |
| GTIN: | 796483625662 |
| Model: | Tory Burch The Tory |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | White |
| Max Wrist Size: | 7.25 in |
| Lug Width: | 16 mm |
| Case Size: | 34 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Closure: | Butterfly Clasp |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Women |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Mineral Crystal Small Second Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz (Battery) |
| Reference Number: | TBW1053 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE