$526
Genuine & Authentic Tory Burch
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tory Burch
Tory Burch is an American fashion designer, businesswoman and philanthropist. She is the Executive Chairman and Chief Creative Officer of her own brand.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tory Burch |
| SKU: | 11590463 |
| Model: | Tory Emerson |
| Handle/Strap Color: | Black |
| Hardware Color: | Black |
| Exterior Color: | Black |
| Lining Color: | Black |
| Bag Width: | 11 in |
| Size: | Medium |
| Shape: | Rectangle |
| Closure: | Zip |
| Occasion: | Shoulder Bag |
| Bag Depth: | 2 in |
| Fabric Type: | Knit |
| Accents: | Strap Accent Zipper |
| Vintage: | Yes |
| Personalize: | No |
| Accessories: | Bag Charm |
| Department: | Women |
| Style: | Shoulder Bag |
| Features: | Adjustable Strap |
| Finish: | Patent |
| Pattern: | Logo |
| Character: | Tori |
| Bag Height: | 5 in |
| Handle Style: | Shoulder Strap |
| Lining Material: | Fabric Leather |
| Exterior Material: | Leather |
| Hardware Material: | Brass |
| Theme: | Classic Colorful |
| Handle/Strap Material: | Patent Leather |
| Country of Origin: | Vietnam |
| Product Line: | Tory Burch Emerson |