SALE: $204 $210
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 11590957 |
| MPN: | EQ053450D |
| GTIN: | 0013205079405 |
| Model: | EQ0534-50D |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Color: | White |
| Band Color: | Silver Gold |
| Dial Color: | White |
| Case Size: | 26 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| With Papers: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Theme: | Designer |
| Closure: | Fold Over |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 25 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Gender: | Women`s |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Indices: | Baton Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | Gem-Set |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Date Indicator Luminous Indexes Gemmed 12-Hour Dial Push/Pull Crown Splash Proof Day Indicator Scratch-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | EQ053450D |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Gloss |
| Display: | Analog |