$532
Genuine & Authentic Hamilton
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Hamilton
Our exclusive Hamilton watch collection unites Swiss precision with American spirit. Hamilton timepieces have earned trust from pilots and adventurers and watch enthusiasts because of their rich heritage and innovative design and exceptional craftsmanship throughout more than a century. Every model in our collection offers the perfect combination of style and performance between the rugged Khaki Field to sleek Jazzmaster and iconic Ventura designs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Hamilton |
| SKU: | 11619485 |
| MPN: | H69401160 |
| GTIN: | 7630458805570 |
| Model: | Hamilton Khaki Field H69401160 |
| Dial Color: | Green |
| Band Color: | Silver-tone |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 38 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | H69401160 |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Green |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Arabic Numeral |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 8.3 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 38 mm |
| clasp: | Folding |
| Series: | Khaki Field |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Hamilton Khaki Field Quartz Black Dial Watch H69301930 - Dial: Black, Band: Green, Bezel: Silver-tone
Hamilton Khaki Field Automatic Watch H70225940 - Dial: blue, Band: Blue, Bezel: Silver-tone
Hamilton Khaki Field Automatic Blue Dial Men`s Bracelet Watch H70455140 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Hamilton Khaki Field Quartz White Dial Watch H69401110 - Dial: White, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Hamilton Khaki Field Quartz Blue Dial Ladies Watch H69301140 - Dial: Blue, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Hamilton Khaki Field Quartz Black Dial Ladies Watch H69301130 - Dial: Black, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Hamilton Khaki Field Quartz Green Dial Watch H69401960 - Dial: Green, Band: Green, Bezel: Silver-tone
Hamilton Khaki Field Automatic Green Dial Unisex Watch H70205860 - Dial: Green, Band: Green, Bezel: Silver