SALE: $426 (-29%) $599
Genuine & Authentic Tom Ford
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tom Ford
Tom Ford is a prestigious luxury brand known for its innovative designs and timeless elegance. Recognized for its high-quality fashion, accessories, and fragrances, Tom Ford offers a range of products that embody sophistication and style. With Tom Ford, you can elevate your wardrobe with bold pieces that reflect modern glamour and exceptional craftsmanship.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tom Ford |
| SKU: | 11627761 |
| GTIN: | 889214488480 |
| Model: | TF 5937-B 090 |
| Frame Color: | Blue & SIlver |
| Lens Color: | Clear Blue Block Lenses with Tom Ford Logo |
| Frame Width: | 138 mm - Large size |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Socket Width: | 52 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Vertical: | 44 mm |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Unisex |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Square |
| Frame Material: | Plastic / Metal |
| Theme: | Classic Designer |
| Features: | Blue Block Lenses Clear Lenses With Blue Light Blocking AR Coating |
| Country of Origin: | Italy |