SALE: $140 (-65%) $399
Genuine & Authentic Brooks Brothers
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Brooks Brothers
Brooks Brothers has become a legendary American fashion brand which delivers timeless clothing and traditional designs. Brooks Brothers builds its reputation on excellent materials and expert craftsmanship which results in an extensive collection including suits as well as everyday apparel. Brooks Brothers provides traditional elegant pieces which appeal to professional and casual events thus becoming a preferred selection for many customers.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Brooks Brothers |
| SKU: | 11628441 |
| MPN: | 5041 |
| GTIN: | 8056597217163 |
| Model: | 5041 |
| Frame Color: | Blue |
| Lens Color: | Green |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Lens Socket Width: | 57 mm |
| Character: | Vision |
| Department: | Men |
| Features: | Water Resistant Lightweight Oversized |
| Frame Material: | Plastic Acetate |
| Lens Material: | Plastic Polycarbonate Acetate |
| Lens Technology: | Tinted |
| Style: | Square |
| Theme: | Designer Dad Beach Elegant Nature Modern Holiday Movie Tattoo Funny |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | UVB |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |