$671
Genuine & Authentic Certina
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Certina
Certina watches are made in Switzerland, the place where the company was founded 1888. All Certina timepieces bear the “Swiss Made” seal of quality, confirming that they are authentic representatives of the fine art of watchmaking.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Certina |
| SKU: | 11633417 |
| MPN: | C0474521708101 |
| Model: | Certina DS |
| Bezel Color: | Aluminium |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Gray |
| Case Size: | 41.2 mm |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2025 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12.15 mm |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Luxury |
| Features: | Date Display Super-LumiNova Hands & Markers GMT |
| Case Material: | 316L Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | C0474521708101 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rubber |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |