$134
Genuine & Authentic Valentino
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Valentino
Valentino is a renowned luxury fashion brand celebrated for its exquisite craftsmanship and timeless elegance. Known for its iconic red dresses and sophisticated accessories, Valentino embodies a perfect blend of modern style and classic allure. With Valentino, you can indulge in high-end fashion that elevates your wardrobe and makes a lasting impression on any occasion.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Valentino |
| SKU: | 11634044 |
| Model: | Valentino Nylon Backpack Black |
| Exterior Color: | Black |
| Lining Color: | Black |
| Handle/Strap Color: | Black |
| Hardware Color: | Gold |
| Size: | Medium |
| Bag Width: | 12 in |
| Exterior Material: | vegan leather Leather Nylon |
| Style: | Backpack |
| Department: | Women |
| Product Line: | Valentino Orlandi |
| Handle/Strap Material: | Leather |
| Lining Material: | Fabric |
| Pattern: | Logo |
| Character: | Valentino Orlandi Valentino Backpack |
| Closure: | Clasp Drawstring |
| Accessories: | Bag Charm Coin Purse |
| Bag Height: | 10 in |
| Bag Depth: | 5 in |
| Theme: | City Classic College Designer Italian Transportation luxury |
| Accents: | Stitching Buckle Accent Zipper Button Accent Embroidered |
| Features: | Eco Friendly Lightweight Packable Limited Edition Inner Pockets |
| Finish: | Valentino Orlandi Backpack Nylon |
| Hardware Material: | Gold-Plated |
| Shape: | Cylinder |
| Occasion: | Casual Formal Party/Cocktail Travel Wedding Business |
| Handle Style: | Top Handle |
| Fabric Type: | Leather |
| Personalize: | No |
| Country of Origin: | Italy |
| Personalization Instructions: | Valentino Orlandi Backpack Nylon Black |
| Strap Drop: | backpack |
| Unit Quantity: | 1 |
| Unit Type: | Unit |