SALE: $108 (-67%) $324
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11638708 |
| MPN: | 48915 |
| GTIN: | 886678656516 |
| Model: | Invicta Wildflower 48915 |
| Dial Color: | Silver-tone |
| Band Color: | Silver-tone |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 32 mm |
| Band Width: | 14 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 48915 |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel Mesh |
| Display: | Silver-tone |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index-Arabic Numeral |
| Watch Shape: | Cushion |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 7.80 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 32 mm |
| clasp: | Buckle |
| Series: | Wildflower |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Women`s Watch with Bracelet Set Wildflower Rose Gold Bracelet 47272 - Dial: Black, Band: Rose
Invicta Women`s Watch Wildflower Silver Dial Brown Steel Mesh Bracelet 46340 - Dial: Silver, Band: Brown
Invicta Ladys Wildflower 38mm Stainless Steel Quartz Watch Rose Gold Model 46335 - Rose Gold
Invicta Women`s 48330 Wildflower Quartz 3 Hand Rose Gold Dial Watch - Gold, Quartz
Invicta Women`s Watch Wildflower Light Blue Dial Two Tone Steel Bracelet 69315 - Dial: Light Blue, Band: Silver, Rose
Invicta Women`s 47323 Wildflower Quartz 3 Hand Light Blue Dial Watch - Blue, Quartz
Invicta Women`s Watch Wildflower Quartz Black Dial Two Tone Steel Bracelet 69314 - Dial: Black, Band: Silver, Rose