$276
Genuine & Authentic Tom Ford
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tom Ford
Tom Ford is a prestigious luxury brand known for its innovative designs and timeless elegance. Recognized for its high-quality fashion, accessories, and fragrances, Tom Ford offers a range of products that embody sophistication and style. With Tom Ford, you can elevate your wardrobe with bold pieces that reflect modern glamour and exceptional craftsmanship.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tom Ford |
| SKU: | 11639136 |
| Model: | Tom Ford FT5696-B 090-56 |
| Frame Color: | Shiny Transparent Blue |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Lens Socket Width: | 56 mm |
| Temple Length: | 145mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Unit Type: | ft |
| Vertical: | 40 mm |
| Pattern: | Solid |
| Character: | Vision |
| Type: | Eyeglasses |
| Department: | Unisex Adults |
| Style: | Rectangle |
| Frame Material: | Acetate |
| Theme: | Designer |
| Features: | Full Rim Rectangular Keyhole Bridge Blue Light Block Lenses |