$460
Genuine & Authentic Tom Ford
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tom Ford
Tom Ford is a prestigious luxury brand known for its innovative designs and timeless elegance. Recognized for its high-quality fashion, accessories, and fragrances, Tom Ford offers a range of products that embody sophistication and style. With Tom Ford, you can elevate your wardrobe with bold pieces that reflect modern glamour and exceptional craftsmanship.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tom Ford |
| SKU: | 11642643 |
| MPN: | FT6048-B 055 |
| GTIN: | 889214578273 |
| Model: | Tom Ford FT6048-B 055 |
| Frame Color: | Coloured Havana |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Lens Socket Width: | 56 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Lens Technology: | Blue Filter |
| Character: | Vision |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Square |
| Theme: | Designer |
| Frame Material: | Acetate Metal |
| Features: | Light weight |