$1051
Genuine & Authentic Tom Ford
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tom Ford
Tom Ford is a prestigious luxury brand known for its innovative designs and timeless elegance. Recognized for its high-quality fashion, accessories, and fragrances, Tom Ford offers a range of products that embody sophistication and style. With Tom Ford, you can elevate your wardrobe with bold pieces that reflect modern glamour and exceptional craftsmanship.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tom Ford |
| SKU: | 11642899 |
| MPN: | FT 5295 056 |
| GTIN: | 0889214041739 |
| Model: | TF 5295 056 |
| Lens Color: | Clear Demos with Logo |
| Frame Color: | Black |
| Lens Width: | 56 mm - Medium to Large |
| Lens Socket Width: | 56 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Vertical: | 36 mm |
| Theme: | Tortoise |
| Features: | Spring Hinges |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Unisex Adults |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Rectangle |
| Frame Material: | Plastic |