$202
Genuine & Authentic Emporio Armani
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Emporio Armani
Emporio Armani is a renowned Italian fashion brand celebrated for its stylish and modern designs. Known for offering a wide range of luxury clothing, accessories, and fragrances, Emporio Armani embodies contemporary elegance and sophistication. With Emporio Armani, you can enhance your wardrobe with pieces that reflect both quality craftsmanship and cutting-edge style, making it a favorite among fashion enthusiasts.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emporio Armani |
| SKU: | 11735500 |
| MPN: | AR11132 |
| GTIN: | 723763267380 |
| Model: | Emporio Armani Luigi |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Case Size: | 46 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Mineral Crystal Multifunction Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number: | AR11132 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE