$259
Genuine & Authentic Emporio Armani
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Emporio Armani
Emporio Armani is a renowned Italian fashion brand celebrated for its stylish and modern designs. Known for offering a wide range of luxury clothing, accessories, and fragrances, Emporio Armani embodies contemporary elegance and sophistication. With Emporio Armani, you can enhance your wardrobe with pieces that reflect both quality craftsmanship and cutting-edge style, making it a favorite among fashion enthusiasts.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emporio Armani |
| SKU: | 11740873 |
| MPN: | AR11465 |
| GTIN: | 4064092130331 |
| Model: | Emporio Armani AR11465 |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Silver |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Indices: | Index |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| clasp: | Buckle |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men`s |
| Bezel Type: | Uni-directional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Case Material: | At Least 50% Recycled Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Reference Number: | AR11465 |
| Case Diameter: | 42 mm |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Fabric |
| Country of Origin: | Italy |
| Display: | Silver |