$109
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11746706 |
| MPN: | MPW0093 |
| Model: | Prestige |
| Bezel Color: | Blue Gold |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Blue |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Case Size: | 42 mm |
| Number of Jewels: | 3 Jewels |
| Year Manufactured: | 2025 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | MPW0093 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta X Montres Prestige Men`s Gold/black Watch 46mm MPW-0099 - Dial: Black, Band: Gold, Bezel: Black, Gold
Men s Invicta X Montres Prestige Watch 42mm Stainless Steel Silver Gold Black - Dial: Black, Band: Gold, Silver, Bezel: Black, Gold
Montres Prestige Lucent X Invicta Men`s 42mm Crystal Gold/silver Tone Watch - Gold, Silver
Montres Prestige Eclat X Invicta Men`s Watch - 42mm Silver/rainbow MPW-0127 - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Blue, Green, Multicolor, Red, Silver, Yellow
Invicta X Montres Prestige Diamond Dial Moon-phase 40MM Quartz Watch - Dial: Black, Band: Gold, Bezel: Gold
Invicta X Montres Prestige Men`s Watch Silver/black 46mm MPW-0098 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Montres Prestige Lucent X Invicta Men`s Watch - 42mm Steel MPW-0135 - Dial: Gold, Band: Gold
MPW-0094 Invicta - Montres Prestige Camden X Men`s Watch - 41mm - `` - Dial: Blue, Bezel: Gold