$214
Genuine & Authentic Diesel
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 11751524 |
| MPN: | DZ4647 |
| GTIN: | 698615150076 |
| Model: | Diesel Mega Chief Ana-Digi |
| Bezel Color: | Gray |
| Band Color: | Red White |
| Dial Color: | Gray |
| Max Wrist Size: | 8 in |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 51 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial 24-Hour Dial Alarm Backlight Central Second Chronograph Day/Date Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Seconds Hand Timer Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz (Battery) |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | DZ4647 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE