SALE: $236 (-67%) $710
Genuine & Authentic DKNY
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT DKNY
DKNY is a renowned fashion brand known for its modern, urban style that captures the essence of New York City. Celebrated for its trendy clothing, accessories, and fragrances, DKNY offers versatile pieces that cater to a dynamic lifestyle. With DKNY, you can embrace a chic aesthetic that combines comfort and sophistication, making it a favorite choice for fashion-forward individuals.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | DKNY |
| SKU: | 11755350 |
| GTIN: | 732465433948 |
| Model: | Donna Karan New York Boucle Crossbody |
| Handle/Strap Color: | Toasted almond |
| Hardware Color: | Gold |
| Exterior Color: | Toasted almond |
| Lining Color: | Beige |
| Bag Width: | 9 in |
| Size: | 9"W x 6"H x 3.5"D |
| Shape: | Rectangle |
| Closure: | Magnetic |
| Occasion: | Business Casual Party/Cocktail Travel Workwear Crossbody |
| Handle Drop: | Adjustable shoulder strap 23" |
| Bag Depth: | 3.5 in |
| Accents: | Logo |
| Personalize: | No |
| Accessories: | Original Dust Bag |
| Department: | Women |
| Style: | Crossbody |
| Features: | 2 compartments 1 interior slip pocket 1 credit card holder 1 Outside back slip pocket magnetic closure |
| Finish: | Pebbled |
| Pattern: | Solid |
| Bag Height: | 6 in |
| Handle Style: | Crossbody Strap |
| Lining Material: | Polyester |
| Exterior Material: | Leather |
| Hardware Material: | Gold-Plated |
| Theme: | Designer |
| Strap Drop: | Adjustable shoulder strap 23" |
| Handle/Strap Material: | Leather |
| Product Line: | Donna Karan New York Boucle Crossbody |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Dkny Bucket Bag Crossbody Red Croc Embossed Patent Leather Gold Top Zip - Handle/Strap: Gold and Red, Hardware: Gold, Exterior: Red
Dkny Orange Soft Leather W/logo Plaque Crossbody Handbag - Handle/Strap: Orange, Hardware: Gold, Exterior: Orange
Donna Karan Hewlett Leather Top Handle Buckle Crossbody Bag Zinc Gold - Handle/Strap: Zinc, Hardware: Gold, Exterior: Zinc
Dkny Womens` Kym Crossbody Handbag - Black/gold - Black/Gold, Exterior: Absinthe
Dkny Womens` Bryant Park Top Zip Crossbody Bag - Chino/cashmere - Chino/Cashmere, Exterior: Absinthe
Dkny Womens` Parker Flap Crossbody Bag - Vachetta - Vachetta, Exterior: Absinthe