SALE: $109 (-50%) $218
Genuine & Authentic Pierre Cardin
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Pierre Cardin
Pierre Cardin is an Italian-born naturalised-French fashion designer of clothes for women and also a pioneer in the design of high fashion for men. He is known for his avant-garde style and his Space Age designs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Pierre Cardin |
| SKU: | 11758024 |
| MPN: | 6882 |
| Model: | 6882 |
| Frame Color: | Black |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Temple Length: | 150 mm |
| Lens Socket Width: | 56 mm |
| Character: | Vision |
| Department: | Men |
| Features: | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free Rectangular |
| Frame Material: | Plastic Acetate Metal |
| Pattern: | Solid |
| Style: | Square |
| Theme: | Designer Dad School College Cars Birthday Movie Elegant Sports Music |
| Type: | Eyeglasses |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Character Family: | Cars Home |
| Product Line: | Eyewear |
| Vertical: | 39 mm |