$154
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11778943 |
| MPN: | 48014 |
| GTIN: | 886678639571 |
| Model: | Invicta Vintage |
| Bezel Color: | Steel |
| Band Color: | Steel |
| Dial Color: | Yellow |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 50 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2024 |
| Band/Strap: | Milanese/Mesh Band |
| Case Thickness: | 18 mm |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Multi-Dial Multifunction Rotating Bezel Scratch-Resistant Seconds Hand Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 48014 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel mesh |
| Theme: | Vintage |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Vintage Black Leather Strap Quartz Black Dial 11741 - Dial: Black, Band: Black
Invicta 12407 Vintage Mechanical Rose Gold Skeleton Dial Leather Band Mens Watch - Dial: Rose Gold, Band: Black
Invicta 12232 Vintage Silver Dial Stainless Steel Men`s Watch Retail - Silver
Invicta Mens 49.5mm Vintage Mesh Bracelent 4 Tones Black Blue Red Dial SS Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Gold, Silver
Mens Invicta 23635 Vintage Automatic Skeleton Dial Black Leather Watch - Band: Black
Invicta 12193 Vintage Collection Gmt Date Black Leather Strap Mens Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver
Invicta Men`s Watch Vintage Quartz Bronze Case Round Copper White Dial 49006 - Dial: White
Invicta Men`s Pocket Watch Vintage Quartz Chrono Bronze Case White Dial 49007 - Dial: White, Band: Yellow