$265
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11779673 |
| MPN: | 43116 |
| GTIN: | 886678572038 |
| Model: | Invicta Bolt Zeus Magnum |
| Dial Color: | Gray Silver White |
| Band Color: | Clear Purple |
| Bezel Color: | Blue Silver |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 43116 |
| Style: | Casual Dress/Formal Luxury Sport Statement Big Face |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Luminous Hands Mineral Crystal Push/Pull Crown Rotating Bezel Scratch-Resistant Screwdown Crown Seconds Hand Splash Proof Water-Resistant Dual-Time Dual Display |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Plastic Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Year Manufactured: | 2024 |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Square Indexes Stick Indexes Seconds Hand Non-Numeric Hour Marks Multiple Hands Multi Dial 24-Hour Dial 12-Hour Dial |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Screwback Case |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Case Finish: | Gloss |
| Chronograph Type: | Chronograph |
| Extra Links: | No |
| Original Packaging Description: | With Box |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Reserve Bolt Zeus Magnum Graffiti Red Dual Swiss Mvt Dial Watch 52mm - Dial: Red, Band: Black
Invicta Reserve Bolt Zeus Magnum 52mm Graffiti Hydroplated Chrono Watch 32804 - Dial: Gray, Multicolor, Band: Black, Bezel: Silver
Invicta Reserve Bolt Zeus Magnum Hydroplated Swiss Chronograph Watch 26442 - Dial: Black, Band: Black
Invicta Bolt Zeus Magnum Men`s 52mm Anatomic Dual Dial Chronograph Watch 29996 - Dial: Red, Silver, Gray, White, Band: Red, Bezel: Red, White, Black
Invicta Reserve Bolt Zeus Magnum 52mm Graffiti Hydroplated Chrono Watch 32803 - Dial: Gray, Multicolor, Red, Silver, Yellow, Band: Black
Invicta Bolt Zeus Magnum Men`s 52mm Anatomic Dual Dial Chronograph Watch 39474 - Dial: Blue, Band: Blue, Bezel: Blue