SALE: $352 (-18%) $430
Genuine & Authentic Seiko
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Seiko
Seiko is a distinguished watch brand known for its precision engineering and timeless design. With a rich history in horology, Seiko offers a wide range of watches from elegant dress pieces to advanced sports models. Seiko’s commitment to innovation and quality craftsmanship ensures reliability and style, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Seiko |
| SKU: | 11780331 |
| MPN: | SSB453P1 |
| GTIN: | 4954628253453 |
| Model: | Seiko Essentials |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11.5 mm |
| clasp: | Fold Over with Push Button Release |
| Department: | Men`s |
| Caseback: | Screwback |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Watches |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Fixed Bezel Luminous Hands Luminous Indexes Push/Pull Crown Sapphire Crystal Small Second Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | No |
| Reference Number: | SSB453P1 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| With Manual/Booklet: | No |
| Country of Origin: | Singapore |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Seiko SUR449 Essentials 40mm Green Dial Steel Daydate Leather Quartz Men`s Watch - Dial: Green, Band: Brown, Bezel: Silver
Seiko Essentials Quartz Blue Dial Ladies Watch SUR575P1 - Blue, Dial: Blue, Band: Silver-tone
Seiko SSB430 Black Dial Gold Subdials Dynamic Chronograph SSB430-NEW - Black, Gold
Seiko Essentials White Dial Two-tone Stainless Steel Women`s Watch SWR044 - Dial: Silver, Band: Silver, Gold, Bezel: Gold
Seiko Essentials Green Dial Mens Watch SUR527 - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Silver
Seiko Men Square Black Leather Watch SWR049 - Black
Seiko Essentials Chronograph Quartz Black Dial Men`s Watch SSB399P1 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black