SALE: $159 (-46%) $295
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11782839 |
| MPN: | 22765 |
| GTIN: | 886678278381 |
| Model: | 22765 |
| Color: | Blue Gold |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Blue |
| Size: | 50 mm |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 50 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Calendar: | Date |
| CaseColor: | Yellow |
| CaseMaterial: | Plated Stainless Steel |
| CaseShape: | Round |
| CaseThickness: | 17 mm |
| Collection: | Pro Diver |
| CountryOfOrigin: | Japan |
| Crown: | Push and pull |
| Crystal: | Flame fusion |
| Dial: | Blue Gold |
| HarmonizedCode: | 9102.19.40 |
| Warranty: | manufacturer limited warranty |
| WarrantyLength: | 3 years |
| WaterResistant: | 100 meters |
| BandWidth: | 26 mm |
| Case Shape: | Round |
| Theme: | Pro Diver |
| Indices: | Arabic Numerals Multi Dial Non-Numeric Hour Marks Multiple Hands 12 h Dial |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 16.5 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Screwback Case |
| Department: | Men |
| Escapement Type: | Regular |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Date Indicator Sapphire Crystal Push/Pull Crown Multifunction Day Indicator Scratch-Resistant Rotating Bezel Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 22765 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |