$271
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11782872 |
| MPN: | 38616 |
| Model: | Invicta Pave Specialty |
| Bezel Color: | Gold |
| Dial Color: | Blue |
| Band Color: | Gold |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 38 mm |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | Gemmed |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Department: | Women`s |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Screwback Case |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Gemmed Luminous Hands Push/Pull Crown Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Japan Quartz Chronograph |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 38616 |
| Type: | Wristwatch |
| Metal Purity: | 316L |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |