SALE: $140 (-65%) $395
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11784586 |
| MPN: | 33039 |
| GTIN: | 886678389186 |
| Model number: | 33039 |
| Model: | Invicta Aviator |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Red |
| Dial Color: | Black |
| Band Size: | Standard |
| Lug Width: | 32 mm |
| Case Size: | 50 mm |
| Band Width: | 32 mm |
| Gender: | Men |
| With Papers: | Yes |
| Bezel Type: | Uni-directional |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Item Shape: | Round |
| Dial window material type: | Flame Fusion |
| Display Type: | Analog |
| Clasp: | 0 |
| Case diameter: | 50 |
| Bezel material: | Stainless Steel |
| Water resistant depth: | 100 |
| Warranty: | Invicta Warranty |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 2 Jewels |
| Year Manufactured: | 2020 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Easy to Read/Large Numerals Date Indicator Luminous Indexes 12-Hour Dial Push/Pull Crown Day/Date Multifunction Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 33039 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |