SALE: $315 $338
Genuine & Authentic Seiko
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Seiko
Seiko is a distinguished watch brand known for its precision engineering and timeless design. With a rich history in horology, Seiko offers a wide range of watches from elegant dress pieces to advanced sports models. Seiko’s commitment to innovation and quality craftsmanship ensures reliability and style, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Seiko |
| SKU: | 11784595 |
| MPN: | SSB325 |
| Model: | Seiko Chronograph |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | Dot Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic Diver Dress/Formal Luxury Travel Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Fixed Bezel Limited Edition Scratch-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Handmade: | Yes |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | SSB325 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog & Digital |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Seiko SSB445 Essentials 43 mm Quartz Chronograph Sapphire Steel 43 mm - Quartz
Seiko Essentials Chronograph Quartz Blue Dial Men`s Watch Ssb345 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Blue
Seiko Sport Chronograph Quartz Light Blue Dial Men`s Watch SSB459P1 - Dial: Light Blue, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Seiko Sportura SNAF34 Chronograph Quartz Men`s Wristwatch m05030176 - Dial: Black
Seiko Rotocall Chronograph Quartz Digital Watch SMGG19 - Quartz
Seiko Men`s SNAE43 Chronograph Multifunction SS Black Dial Alarm Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black
Seiko Chronograph Blue Dial Men`s Watch SKS419 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Seiko Essentials Chronograph Quartz Black Dial Men`s Watch SSB399P1 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black