$164
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 11785619 |
| MPN: | EFB-108D-7AV |
| GTIN: | 889232334714 |
| Model: | Casio EFB-108D-1AV |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Lug Width: | 47.5 mm |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Dial Pattern: | Solid |
| Indices: | Non-Numeric Hour Marks |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport |
| Features: | Date Indicator Sapphire Crystal Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | EFB-108D-7AV |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Chronograph Type: | Sport Watch |
| Theme: | Chronograph |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Casio Men`s EFV-550D-1AVUDF Edifice Analog Display Quartz Silver Watch - Dial: Black, Band: Silver
Casio Men`s EF563DB-1AV Edifice Stainless Chronograph Sport - Great Gift - Band: Silver
Casio Men Edifice Efr- 538 BK -1A Black Dial Stainless Steel Band Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio Edifice EF-338DB-7ADF Analog Men`s Stainless Steel Water Resistant Watch - Dial: White, Band: Silver
Casio Men`s ERA-500DB-1ACR ERA-500 Edifice Analog-digital Display Quartz - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black
Casio Edifice ECB20DC-1A Bluetooth® Blue Gray Mens Watch - Dial: Blue, Band: Gray, Bezel: Gray