$315
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11786143 |
| MPN: | 48170 |
| GTIN: | 886678642137 |
| Model: | Invicta Venom |
| Dial Color: | Gold Gray Multicolor Rose Gold Silver |
| Band Color: | Gray Silver |
| Bezel Color: | Black Gold Yellow |
| Case Size: | 54 mm |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 48170 |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Day Indicator Day/Date Luminous Hands Mineral Crystal Multi-Dial Multiple Hands Push/Pull Crown Rotating Bezel Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Swiss Movement Water Resistance Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Year Manufactured: | 2025 |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Square Indexes Stick Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Milanese/Mesh Band |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Case Finish: | Polished |
| Case Thickness: | 20 mm |
| Band Type: | Bracelet |
| Dial Style: | 12-Hour Dial |
| Extra Links: | No |
| Original Packaging Description: | With Box |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Venom 33652 Men`s Round Analog Gold Tone Navy Blue Silicone Watch - Dial: Gold, Black, Silver, Band: Navy Blue, Bezel: Gold, Navy Blue
Invicta 47910 Men`s 54mm Venom Aqua Dial Silver Tone Stainless Steel Watch - Dial: Aqua, Band: Silver, Bezel: Silver
Invicta Venom Women`s 44mm Sea Foam Green Dial Quartz Chronograph Watch 33641 - Dial: Green, White, Band: Black, Bezel: Green, Silver
Invicta Venom Sea Dragon Men`s 54mm Red Swiss Quartz 1000M WR Watch 45493 - Dial: Red, White, Band: Red, Bezel: Black, Gray, Silver
Invicta 23889 Venom Chronograph Black Dial Stainless Steel Men`s Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Gold
Swiss Made Invicta 10810 Reserve Venom Chronograph Silver Dial Mens Watch - Dial: Silver, Band: Black
Invicta Reserve Venom Men`s 52mm Mother of Pearl Swiss Chronograph Watch 25977 - Dial: Black, Gold, Multicolor, White, Band: Silver, Bezel: Black, Gold, Silver