$131
Genuine & Authentic Valentino
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Valentino
Valentino is a renowned luxury fashion brand celebrated for its exquisite craftsmanship and timeless elegance. Known for its iconic red dresses and sophisticated accessories, Valentino embodies a perfect blend of modern style and classic allure. With Valentino, you can indulge in high-end fashion that elevates your wardrobe and makes a lasting impression on any occasion.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Valentino |
| SKU: | 11786372 |
| GTIN: | 196644072746 |
| Handle/Strap Color: | Black |
| Hardware Color: | Gold |
| Exterior Color: | Black |
| Lining Color: | Black |
| Bag Width: | 9.5 in |
| Size: | Medium |
| Shape: | Rectangle |
| Closure: | Turn Lock |
| Occasion: | Business Casual Formal Party/Cocktail Travel Wedding |
| Bag Depth: | 3 in |
| Accents: | Stitching Strap Accent |
| Accessories: | Brand Card Detachable Strap |
| Department: | Women |
| Style: | Crossbody/Shoulder |
| Features: | Adjustable Strap Lightweight Limited Edition |
| Finish: | Quilted |
| Pattern: | Argyle/Diamond |
| Bag Height: | 5.5 in |
| Character: | Valentino Orlandi |
| Handle Style: | Crossbody Strap |
| Lining Material: | Fabric |
| Exterior Material: | Natural And Synthetic |
| Hardware Material: | Gold-Plated |
| Theme: | Classic Designer Italian |
| Handle/Strap Material: | Natural & Synthetic |
| Product Line: | Valentino Orlandi |