SALE: $416 (-67%) $1248
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11786491 |
| MPN: | 27817 |
| GTIN: | 886678332878 |
| Model: | Invicta Subaqua |
| Bezel Color: | Steel Black |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black Red MOP |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 31 mm |
| Number of Jewels: | 4 |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2016 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 18 mm |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Scratch-Resistant Screwdown Crown Swiss Made Swiss Movement Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 27817 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | reserve |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Subaqua Poseidon Quartz Chrono Gold Tone Dial Strap 48559 - Dial: Gold, Band: Brown, Silver
Invicta Mens 50mm Subaqua Noma Iii Quartz Chronograph Skull Dial Red/black Watch - Dial: SKULL SESIGNED SILVER/BLACK, Band: Gray, Red, Bezel: Black
Invicta 48.5mm Subaqua Noma Vlll Swiss Quartz Black Mop Dial Watch Model 47291 - Dial: Black, Silver, White, Band: Silver And Black, Bezel: Black, White
Invicta Men`s 55.40 Subaqua Quartz Chronograph Yellow Dial Silver Tone SS Watch - Dial: Yellow, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Mens Invicta 19164 Subaqua Noma IV Swiss Made Chronograph Bracelet Watch - Aqua
Swiss Made Invicta 11511 Subaqua Noma IV Chronograph Silver Dial Men`s Watch - Dial: Silver
Swiss Made Invicta 0907 Subaqua Reserve Chronograph Brown Dial Men`s Watch - Dial: Brown, Band: Brown