$202
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11788486 |
| MPN: | 23686 |
| GTIN: | 886678288199 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | White |
| Band Color: | White |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Closure: | Buckle |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Number of Jewels: | 24 Jewels |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Indices: | Gemstone Markers |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Water Resistance Rating: | 200 m (20 ATM) |
| Department: | Women |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Easy to Read/Large Numerals Luminous Hands Luminous Indexes Rotating Bezel Screwdown Crown Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Complications: | Date Indicator |
| Reference Number: | 23686 |
| Type: | Wristwatch |
| Metal Purity: | 316L |
| Band Material: | Silicone |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Malaysia |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Pro Diver Automatic Black Dial Two Tone Bracelet 8927OBXL - Dial: Black, Band: Silver, Yellow
Invicta 42MM Men`s Pro Diver Automatic 3 Hand Gold Dial Stainless Watch 29183 - Gold, Dial: Gold, Band: Gold
Invicta Pro Diver Gold Dial Chronograph Men`s Watch 25854 - Dial: Gold-tone, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22799 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black Ion-plated
Invicta Men`s Watch Pro Diver Chronograph Quartz Pink Black Dial Strap 47286 - Dial: Pink, Black, Band: Black
Invicta Pro Diver Gold-tone Blue Dial 40 mm Men`s Watch 26974 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Blue
Invicta Grand Diver 47mm Green Dial Stainless Steel 300M Mens Watch - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Green
Invicta Men`s Watch Pro Diver Quartz Silver Dial Stainless Steel Bracelet 49275 - Dial: Silver, Band: Silver