$176
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11791210 |
| MPN: | 50523 |
| GTIN: | 886678689477 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Steel Silver Red |
| Band Color: | Steel |
| Dial Color: | Green Red |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Expiration Date: | No |
| Number of Jewels: | 0 |
| Custom Bundle: | No |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2017 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Scratch-Resistant Screwdown Crown Water Resistance |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Material: | Stainless Steel |
| Reference Number: | 50523 |
| Type: | Watch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Country of Origin: | Singapore |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Pro Diver Automatic Blue Dial Men`s Watch 30097 - Dial: Blue, Band: Yellow Gold-tone, Bezel: Yellow Gold-tone
Invicta Pro Diver Gold Dial Chronograph Men`s Watch 25854 - Dial: Gold-tone, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22799 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black Ion-plated
Invicta Men`s 34336 Pro Diver Automatic 3 Hand Black Dial Watch - Black, Dial: Black, Band: Silver, Black
Invicta Men`s Watch Pro Diver Chronograph Quartz Pink Black Dial Strap 47286 - Dial: Pink, Black, Band: Black
Invicta Pro Diver Gold-tone Blue Dial 40 mm Men`s Watch 26974 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Blue
Invicta Mens Watch Pro Diver Scuba Chronograph Silver Dial White Band 20292 - Dial: White, Band: White, Bezel: White
Invicta Men`s Watch Pro Diver Black Dial Automatic Stainless Steel Bracelet 8926 - Black, Face: Black, Dial: Black