$222
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11792170 |
| MPN: | 43768 |
| Model: | Invicta Coalition Forces |
| Dial Color: | Black Green Multicolor Taupe |
| Band Color: | Black Green Multicolor White |
| Bezel Color: | Gray Gunmetal |
| Case Size: | 50 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 43768 |
| Style: | Casual Classic Luxury Military Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Fixed Bezel Luminous Hands Multi-Dial Push/Pull Crown Sapphire Crystal Scratch-Resistant Seconds Hand Small Second Splash Proof Water-Resistant Dual Display |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Year Manufactured: | 2025 |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Stick Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Finish: | Polished |
| Band Type: | Two-Piece Strap |
| Complications: | Multiple Time Zones |
| Dial Style: | 12-Hour Dial |
| Original Packaging Description: | With Box |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Coalition Forces Quartz Military Green Dial Nylon Strap Men`s Watch49633 - Band: Olive Green
Invicta Men`s Watch Coalition Forces Rotating Bezel Black Dial Nylon Strap 49632 - Dial: Black, Band: Black
Invicta Coalition Forces Military Watch Camouflage Green Tan Model 49512 - Band: Camouflage
Invicta Men`s Watch Coalition Forces Compass Dark Green Dial Nylon Strap 49510 - Dial: Dark Green, Band: Camouflage, Green
Invicta 0673 Coalition Forces Men`schronograph Burgundy Dial Titanium Watch - Burgundy
Invicta Coalition Forces Men`s Axis Ranger 49mm Black Compass Bezel Watch 49509 - Dial: Black, White, Band: Black, Bezel: Black, White, Yellow
Invicta Coalition Forces Voyager Men`s 50mm Mother Pearl Dial Chrono Watch 49791 - Dial: Black, Gold, Multicolor, White, Yellow, Band: Black, Gold, Bezel: Black, Gold, Yellow
Invicta Coalition Forces X-wing Blacksite Men`s 46mm Teal Dial Watch 49768 - Dial: Black, Blue, Gray, Band: Silver, Bezel: Silver