$285
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11793760 |
| MPN: | 4319 |
| Model: | Invicta Speedway |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 42 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Indices: | Stick Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Vintage: | Yes |
| Department: | Men`s |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Tachymeter |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport |
| Features: | Water Resistant Water Resistant over 100 m Date Chronograph Tachymeter |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Warranty: | Factory Warranty |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 4319 |
| Type: | Sport |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Mens 48mm Speedway Quartz Chronograph Yellow/black Tone 100m Watch - Dial: Black, Yellow, Band: Black, Brown, Bezel: Black, Yellow
Invicta Speedway Chronograph Champagne Dial Gold Ion-plated Men`s Watch 19529 - Dial: Champagne, Band: Gold Ion-plated, Bezel: Gold Ion-plated
Invicta Men`s 46mm Speedway Chronograph Quartz Brown Blue Black 50m SS Watch - Dial: Black, Band: Green, Bezel: Black
Invicta 39.5mm Speedway Chronograph All Silver Tone Red Dial Bracelet 200m Watch - Dial: Red, Band: Silver, Bezel: Silver
Invicta Speedway Chronograph Quartz Silver Dial Men`s Watch 30988 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Speedway Men`s Watch 9211 - White, Dial: White, Black, Band: Silver
Invicta Speedway Chronograph Brown Dial Two-tone Men`s Watch 17029 - Dial: Brown, Band: Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-plated), Bezel: Silver-tone
Watch Invicta 49089 Speedway Lady 34 Stainless Steel - Dial: Rose gold, Band: Rose gold