SALE: $235 $240
Genuine & Authentic Ray-Ban
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Ray-Ban
Ray-Ban is a legendary eyewear brand known for its iconic sunglasses and optical frames. Renowned for their timeless styles and high-quality lenses, Ray-Ban offers a variety of designs that cater to different tastes and lifestyles. With Ray-Ban, you can protect your eyes while making a bold fashion statement, making it a favorite choice among fashion enthusiasts and celebrities alike.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ray-Ban |
| SKU: | 11876279 |
| MPN: | RB3715M F00171 58-18 |
| GTIN: | 8056597852692 |
| Model: | Ray-Ban RB3715M Scuderia Ferrari Collection |
| Frame Color: | Polished Gunmetal |
| Lens Color: | Dark Green |
| Temple Length: | 145 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Lens Width: | 58 mm |
| Department: | Unisex Adults |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | 100% UV Protection |
| MSRP: | 240 |
| Frame Shape: | Square |
| Frame Material: | Steel |
| Lens Height: | 44.2 mm |