SALE: $190 (-18%) $232
Genuine & Authentic Ray-Ban
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Ray-Ban
Ray-Ban is a legendary eyewear brand known for its iconic sunglasses and optical frames. Renowned for their timeless styles and high-quality lenses, Ray-Ban offers a variety of designs that cater to different tastes and lifestyles. With Ray-Ban, you can protect your eyes while making a bold fashion statement, making it a favorite choice among fashion enthusiasts and celebrities alike.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ray-Ban |
| SKU: | 11876360 |
| MPN: | RB5298 5388 |
| GTIN: | 8053672234985 |
| Model: | Ray-Ban RB5298 5388 |
| Frame Color: | Blue/Red |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Lens Size: | 55 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Features: | Full Rim Rectangular |
| Department: | Women |
| Frame Type: | Full-Rim |
| Frame Material: | Plastic |
| Bin: | RB-RE |
| Lens Material: | Plastic |
| Style: | Rectangle |
| Theme: | Designer |
| Type: | Eyeglasses |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Ray-ban Glasses Unisex Red Gold RB1969V 3106 54 19 145 Metal Rectangular - Frame: Red & Gold
Ray-ban Frames Tortoise Unisex Eyeglasses RB 5287 5712 54 18 145 Rectangular - Frame: Tortoise
Ray-ban Kids` Eyeglasses RB 1553 3669 Matte Red Rectangular Frame 46 16 130 - Frame: Matte Red
Ray-ban RX5385D Rectangular Eyeglass Frames 55mm Havana - OB - Frame: Black
Ray-ban Kids` Eyeglasses RB 1553 3725 Black on Red Rectangular Frame 46 16 130 - Frame: Black on Red
Ray-ban Kids` Eyeglasses RB 1553 3669 Red Rectangular Frame 46 16 130 - Frame: Red
Ray-ban Junior Eyeglasses RB1535 3601 Blue on Coral Rectangular Frame 48 16 130 - Frame: Blue on Coral