$200
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11876807 |
| MPN: | 43877 |
| GTIN: | 886678581948 |
| Model: | Invicta Lupah |
| Band Color: | Blue |
| Dial Color: | Black Blue Gray Multicolor White |
| Bezel Color: | Silver |
| Case Size: | 52 mm |
| Lug Width: | 26 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 43877 |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Fixed Bezel Luminous Hands Luminous Indexes Multiple Hands Push/Pull Crown Sapphire Crystal Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Polyurethane |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Indices: | Arabic Numerals Round Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2025 |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Formal Luxury Sport |
| With Papers: | Yes |
| Watch Shape: | Round |
| Caseback: | Screwback Case |
| Case Finish: | Polished |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Bezel Type: | Fixed |
| Band Type: | Two-Piece Strap |
| Dial Style: | Seconds Hand |
| Original Packaging Description: | With Box |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Peace Love Baby Lupah Women`s Watch Set w/ 7 Bands Model 19841 - Silver, Dial: White, Band: Beige, Black, Green, Orange, Pink, Red, Yellow
Invicta Lupah Horizon Men`s 52mm Red Fly-back Chronograph Watch 43878 - Dial: Black, Gray, Multicolor, Red, White, Band: Red, Bezel: Silver
Invicta Lupah Diver Men`s 52mm Rose Gold Fly-back Chronograph Watch 35262 - Dial: Black, Multicolor, Pink, Rose Gold, Band: Black, Bezel: Pink, Rose Gold
Invicta Lupah Swiss Ronda Caliber Men`s Watch - 47mm Gold 14204 - Dial: Gold, Band: Gold, Bezel: Black
Invicta Lupah Revolution 2.0 Men`s 42mm Black Yellow Swiss Chrono Watch 45439 - Dial: Black, Silver, White, Yellow, Band: Black, Yellow, Bezel: Black, Silver
Invicta Lupah Chronograph Date Black Dial Black Leather Men`s Watch 10285 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Invicta Men`s Lupah 45mm Quartz Watch IN-48465 - Dial: Green, Band: Silver Tone, Other Dial: Green
Invicta Lupah Horizon Men`s 52mm Rose Gold Fly-back Chronograph Watch 43879 - Dial: Black, Bronze, Brown, Multicolor, Pink, Rose Gold, Band: Black, Bezel: Silver