$250
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11879040 |
| MPN: | 32413 |
| Model: | Marvel Captain America |
| Bezel Color: | Black Blue Red Silver |
| Band Color: | Multicolor |
| Dial Color: | Multicolor |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 24 mm |
| Case Size: | 39 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Captain America |
| Indices: | 24 h Dial Multiple Hands Multi Dial 12 h Dial Seconds Hand Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2017 |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Unisex Adults |
| Caseback: | Solid |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Casual Dress/Formal Classic Luxury |
| Features: | Luminous Hands Day/Date Push/Pull Crown Water-Resistant Scratch-Resistant Limited Edition Sapphire Crystal |
| Unit Quantity: | 1 |
| Case Material: | Stainless Steel Crystal |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 32413 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Metal Stainless Steel |
| Theme: | Marvel |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta 29680 Men`s Pro Diver 44mm Marvel Captain America Silver Tone SS Watch - Dial: Multicolor, Band: Silver, Bezel: Blue, Red
Invicta Marvel Captain America Women`s 40mm Limited Edition Crystals Watch 36952 - Dial: Blue, Gold, Multicolor, Red, Band: Gold, Yellow, Bezel: Blue, Gold
Invicta Marvel Captain America Men`s 52mm Limited Blue Carbon Fiber Watch 38367 - Dial: Black, Blue, Multicolor, Silver, Band: Silver, Bezel: Blue, Red, Silver
Invicta 29682 Men`s Pro Diver 44mm Marvel Captain America Silver Gold TT Watch - Dial: Multicolor, Band: Gold, Silver, Bezel: Blue, Red