$156
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11879114 |
| MPN: | 39384 |
| Model: | Invicta Aviator |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black Blue Multicolor Red White |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Case Size: | 50 mm |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | Stick Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback Case |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Luminous Indexes Rotating Bezel Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Luminous Hands Sapphire Crystal Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Dial Style: | Seconds Hand |
| Reference Number: | 39384 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Gloss |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Aviator Chrono Rose Gold Dial Stainless Steel Bracelet 28128 - Dial: Rose Gold, Band: Rose
Invicta Men`s Watch Aviator Quartz Blue Brass Dial Silicone Rubber Strap 49310 - Dial: Blue, Band: Blue
Invicta Men`s Watch Aviator Blue Black and Silver Dial Silicone Strap 49300 - Dial: Blue, Black, Silver, Band: Blue
Invicta Aviator Quartz Gunmetal Dial Men`s Watch 49720 - Dial: Gunmetal, Band: Black, Bezel: Black
Invicta Aviator Quartz Gunmetal Dial Men`s Watch 49718 - Dial: Gunmetal, Band: Black, Bezel: Silver-tone and Gold
Invicta Men`s Aviator 49mm Gold Tone Stainless Steel and Silicone Chronograph Qu - Dial: Blue, Band: Blue, Bezel: Silver, Gold, White, Blue
Invicta 25135 Aviator Gold Black Dial Silicone Band Chrono Quartz 48MM - Face: Blue, Dial: Black, Gold, Band: Black, Gold
Invicta Aviator Multi-function Black Carbon Fiber Dial Black Mens Watch 21741 - Dial: Black Carbon Fiber, Band: Black, Bezel: Black Ion-plated