$340
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11880791 |
| MPN: | 12407 |
| Model: | 12405 |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Rose Gold |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Closure: | Buckle |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Department: | Men`s |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Age Group: | Adult |
| Features: | Skeleton Dial Water Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Metal Type: | 18K Gold Plated Stainless Steel |
| Movement: | Swiss Made Mechanical TY3600K |
| Warranty: | Factory Warranty |
| Reference Number: | 12407 |
| Type: | Skeleton |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Analog |