$1102
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11881333 |
| MPN: | 37810 |
| GTIN: | 886678515417 |
| Model: | Invicta Disney |
| Bezel Color: | Steel |
| Band Color: | Black Steel Gold |
| Dial Color: | Black Gold |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | Non-Numeric Hour Marks Baton Indexes Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback Case |
| Bezel Type: | Fixed Gem-Set |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Day Indicator Gemmed Limited Edition Luminous Hands Luminous Indexes Push/Pull Crown Sapphire Crystal Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Dial Style: | Non-Numeric Hour Marks |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 37810 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Carbon Fiber |
| Band Type: | Bracelet/Link Band |
| Extra Links: | No |
| Theme: | Cartoon |
| Case Finish: | Polished |
| Character Family: | Disney |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Disney Women`s 38mm Mickey Mouse Limited Edition Crystals Watch 37826 - Dial: Black, Champagne, Gold, Multicolor, White, Yellow, Band: Gold, Yellow, Bezel: Gold, White
Invicta Disney Limited Ed Men`s 50mm Mickey Rose Gold Chronograph Watch 32450 - Dial: black and rose gold, Band: rose gold
Invicta Disney Luxe Women`s 35mm Limited Edition Silver Mop Mickey Watch 36263 - Dial: Clear, Multicolor, Silver, White, Band: Silver, Bezel: Silver
Invicta Disney Men`s 44mm Mickey Rose Gold Dual-time Limited Edition Watch 37817 - Dial: Black, White, Band: Pink, Rose Gold, Bezel: Pink, Rose Gold
Invicta Mens Disney Limited Edition Quartz Black Tone with Interchangeable Strap - Dial: White, Band: Black, Bezel: Gold
Invicta Disney Minnie Mouse Limited Edition Women`s 38mm Crystal Watch 41354 - Dial: Black, Red, Silver, White, Band: Black, Bezel: Black, White